Artiment S405

ملات ترمیمی

ملات تعمیری پودری مسلح‌شده با فیبرهای پلیمری

شرح محصول:

Artiment S405 ملات تعمیری سازه‌ای آماده به مصرف بر پایه سیمان است که به صورت پودر عرضه می‌شود. هنگامی که Artiment S405 با مقدار مناسبی آب مخلوط شود، یک ملات تعمیری تیکسوتروپ با مقاومت بالا حاصل می‌گردد که با استفاده از الیاف پلیمری اکریلیک مسلح شده است. ملات حاصل از خاصیت چسبندگی بسیارعالی به میلگردهای فولادی و بتن برخوردار است.

Artiment S405 در برابر انقباض مقاوم بوده و نفوذپذیری کمی دارد. این محصول دارای دوام بسیار بالایی است و فاقد سنگدانه‌های فلزی و کلراید می‌باشد. فرمولاسیون Artiment S405 به‌گونه‌ای است که قابل پاشیدن با اسپری و نیز ماله‌کشی باشد.

طراحی Artiment S405 به‌گونه‌ای انجام شده است که علاوه بر مقاومت در برابر جمع‌شدگی، بتواند تنش‌های کششی ناشی از تغییرات حجمی را تحمل کرده و باعث کاهش ترک‌های انقباضی ناشی از خشک شدن ملات شود.

روش مصرف:

 • آماده‌سازی بستر:

سطح مورد نظر باید صاف، تمیز و عاری از هر گونه آلودگی باشد. نواحی آسیب‌دیده بتن باید قبل از برداشته شدن مشخص شوند.

محیط محل مورد نظر باید تا عمق mm10 و حتی‌الامکان به‌طور قائم بریده شوند. زیرسازی باید به‌گونه‌ای باشد که در هر mm20 یک سطح زبر به طول mm5 ایجاد گردد.

در صورتی که بتن ناسالم و یا آلوده در خارج از محدوده مشخص شده یافت شود مراتب را با مهندس مسئول در میان بگذارید.

در صورت نیاز برای رسیدن به بتن سالم قسمت‌های بیشتری از بتن برداشته شود. در صورتی که میلگردها دچار خوردگی شده‌اند مطمئن شوید که به‌طور کامل آشکار شده باشند. زنگ روی میلگردها باید توسط وسایل مکانیکی، یا سند بلاست (تر/خشک) و یا با استفاده از برس سیمی به‌طور کامل برداشته شود.

میلگردهای تقویتی باید به‌طور کامل نمایان بوده و دور تا دور آنها کاملاً تمیز شده باشد. همچنین میلگردهای فولادی باید با توجه به استاندارد سوئدی SIS05-900:1967-SA2½ و یا استاندارد BS 4232 Ref.24 آماده‌سازی شوند. در صورتی که میلگردها دچار خوردگی شدید شده باشند توصیه می‌شود که با نظر مهندس مسئول میلگردها جایگزین شوند.

ضخامت قابل اجرا در کارهای دستی تا mm50 و در کارهایی که به‌صورت ماشینی بتن پاشیده می‌شود ضخامت‌های بیشتری نیز قابل دستیابی است.

 • اشباع‌کردن سطح با آب:

تمام سطح مورد نظر باید با آب به‌صورت اشباع با سطح خشک درآید. ممکن است در بتن‌های با کیفیت پایین خیس کردن سطح مدت زمان بیشتری را نیاز داشته باشد. کلیه آب‌های جمع شده روی سطح باید توسط دستگاه جت هوای فشرده غیرروغنی برداشته شوند.

 • اختلاط:

Artiment S405 باید به صورت مکانیکی مخلوط شود. وسایل اختلاط ذکر شده در زیر برای این کار مناسب هستند:

1) پره مارپیچی با سرعت کم

2) دستگاه‌های میکسر مکانیکی (Creteangle، Mixal، PanMIXER و...)

3)میکسرهای متصل به دستگاه‌های بتن پاش

ابتدا lit 5/3 آب را به میکسر اضافه نمایید. دستگاه را روشن کرده و پودر Artiment S405 را به سرعت و به‌طور یکنواخت به آن اضافه نمایید. عمل اختلاط را به مدت 3 دقیقه ادامه دهید تا زمانی که یک ملات همگن و بدون کلوخه ایجاد شود. به منظور دستیابی به روانی مطلوب با توجه به حدود ذکر شده، مقداری آب را می‌توان به مخلوط اضافه کرد. پس از افزودن آب عمل اختلاط را به مدت 1 تا 2 دقیقه ادامه دهید. مقدار آب اضافه شده بسته به محیط و رطوبت نسبی متغیر است.

Artiment S405 را هنگامی می‌توان استفاده کرد که دمای محیط بین °C 5 تا °C 50 باشد. در صورتی که دمای محیط بیشتر از °C 30 است از آب سرد شده استفاده نمایید و نیز قبل از مصرف بسته‌های محصول را در محیطی که دارای تهویه مناسب است قرار دهید. حداکثر دمای ملات پس از اختلاط نباید بیشتر از °C 35 باشد.

 • نحوه اجرا:

مخلوط Artiment S405 را می‌توان با استفاده از روش پاشش و یا ماله‌کشی اجرا نمود. هنگامی که مخلوط با استفاده از روش‌های دستی اجرا می‌شود، ملات باید با قدری فشار بر روی زیرسازی اجرا گردد تا از تماس کامل آن با سطح خیس‌شده اطمینان حاصل شود.

ترازبندی و پرداخت سطح باید با استفاده از وسایل چوبی و یا پلاستیکی صورت پذیرد. پرداخت نهایی سطح باید با استفاده از وسایل فولادی انجام شود. هنگامی که گیرش مصالح به حدی رسید که با فشار انگشت تنها اثر کمی بر روی سطح باقی بماند، باید با استفاده از وسایل فولادی سطح مورد نظر ماله‌کشی شود.

 • عمل‌آوری:

پس از اجرا عمل‌آوری باید به‌طور مطلوبی انجام شود. در شرایط آب و هوای گرم با/بدون وزش باد باید تمهیدات خاص اجرا گردد. عمل‌آوری را می‌توان با استفاده از یک لایه از CUREMAX S-77 انجام داد،که با بسیاری از پوشش‌های محافظ سطح سازگار است. همچنین به منظور عمل‌آوری می‌توان سطح را با استفاده از پوشش‌های پلاستیکی که توسط فوم‌های لاستیکی خیس‌شده ثابت شده‌اند، انجام داد.

هر کیسه Artiment S405 به وزن kg25، با استفاده از lit 4 لیترآب به lit 6/12ملات تبدیل می‌شود و می‌تواند سطحی را به مساحت m21 و به ضخامت mm6/12پوشش دهد.

شرایط نگهداری:

به دور از تابش مستقیم نور آفتاب، رطوبت و تغییرات شدید دمایی نگهداری شود. به منظور جلوگیری از خیس‌شدن محصول حین بارندگی بین بسته‌های محصول و زمین اطراف فاصله ایجاد گردد. از فشرده کردن زیاد محصول خودداری شود. در صورتی که محصول به‌صورت قفسه‌بندی شده و با رعایت نکات بالا نگه‌داری شود تا 12 ماه قابل مصرف است

 

 

خدمات و پشتیبانی:

گروه فنی شرکت البرز شیمی آسیا برای انجام آزمایشات و همکاری‌های لازم جهت تعیین میزان و نحوه‌ مصرف دقیق Artiment S405 آماده همکاری و ارائه خدمات به مصرف‌کنندگان محترم می‌باشد.

جدول 1- مشخصات فنی Artiment S405

مشخصه

شرح

ظاهر

پودر خاکستری حاوی فیبرهای بسیار ریز میکرونی

چگالی حالت خمیری

≈2300kg/m3

مقاومت فشاری در 20

BS188:part116

 

1 روزه

 حداقل 6N/mm2

28 روزه

حداقل 45N/mm2

 

موارد ایمنی:

کلیه محصولات سیمانی، Artiment S405 نیز می‌تواند باعث خوردگی شود. در صورت تماس با چشم حداقل به مدت 15 دقیقه با آب شستشو داده شود و سپس به پزشک متخصص مراجعه شود. در صورت تماس با پوست محل مورد نظر به‌طور کامل با آب شستشو داده شود.

بسته‌بندی

 • در کیسه‌ها پلاستیکی 25 کیلوگرمی

مزایا:

 • مقاوم در برابر جمع‌شدگی؛
 • کاهش خطر بروز ترک‌های ناشی از جمع‌شدگی
 • ایجاد اتصال کامل با بتن قدیمی و انتقال مطلوب بار در قسمت‌های تعمیر
 • بدون نیاز به پرایمر؛ پس از تهیه‌شدن به سرعت قابل استفاده است و موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود
 • قابل پاشیدن بر روی سطوح در حجم‌های زیاد
 • کاهش بازگشت بتن در بتن‌پاشی و صرفه‌جویی در مصرف مصالح
 • نفوذپذیری بسیار کم
 • مقاومت بسیار عالی در برابر عوامل مهاجم

موارد کاربرد:

 • کلیه تعمیرات سازه‌ای که نیاز به استفاده از ماله‌کشی و یا بتن‌پاشی دارند
 • تعمیر قطعات سازه‌ای که تحت بارهای تکراری قرار دارند
 • تعمیر تیرها یا ستون‌های مسلح و پیش‌تنیده
 • محافظت از بتن در برابر حمله یون کلر، سولفات‌ها و ...
 • تعمیر سازه‌های صنعتی، بخصوص مناطق حاوی روغن‌های معدنی وچربی‌ها
 • تعمیر سازه‌های دریایی

برای دانلود فایل به صورت PDF کلیک کنید.